©UCF 2001

 

Búrajme mýtus chleba!
Európska nadgastronomická lóža

Jedným z opovrhnutiahodných znakov prízemného dneška je bezočivé ľpenie na chlebe ako základnej potravine. Nepatrí sa o ňom žartovať, vyžaduje úctu. Predstavuje symbol jednoduchosti a plnosti, sťaby taká slovanská deva. Pritom je každému jasné, že doba plnosti a jednoduchosti je dávno preč, pokiaľ vôbec niekedy dajaká bola. Napriek tomu, že dnešný svet je komplikovaný a plytký sa každý priemerný pokrokový chlebožrút snaží prázdnymi patetickými rečami dokázať pravý opak. Tento onanistický prejav pokrytectva sa v plnej miere prejavuje vzrastom charitatívnych akcií a neadekvátnou dôležitosťou aká je pripisovaná chlebu.

Skutočnosť je taká, že človek dneška má chleba na háku. Roztrúsené omrvinky sa už dávno nepozbierajú a viac ako krajec chleba za deň si dá dnes len ten, komu omylom stvrdli rožky. Mat vzťah k chlebu je predstava rovnako absurdná ako náruživo vychutnávať každé nadýchnutie. My sa nebojíme pozrieť sa pravde do očú. Hrdosť nespočíva v ušľachtilom pokrytectve ale v spoznaní skutočného stavu veci. Počnúc našou generáciou vzbúrených dvadsiatnikov ľudstvo dostáva do vienka nový symbol. Symbol revoltujúci proti falošnému asketizmu, symbol evokujúci najkrajšie chvíle. Symbol, ktory nespája bezmennú ničneznamenajúcu masu humanity ale iba pár ľudí, ktorým je spolu sveta žiť. Symbol odzrkadľujúci pravú tvár spoločnosti - chipsy.
Chipsy znamenajú život koncentrovaný v špičkách prstov zababraných od soli. Chipsy osviežia ducha, zaženú hlad, prinavrátia smäd. Nad chipsami sa nikdy nevedú tiché posmutnelé nostalgické reči. Pri chipsoch je hlasná hudba, neistá vrava a erotická iskra v prítmí internátnej izby. Balíček chipsov najlepšie vyjadruje neuchopiteľnosť matných trajektórií osudu. Najmä keď sa rozpučí a vysype po kabeli. Nákup chipsov v supermarkete je obrad, ktorým vrcholí týždeň plný pseudoracionálneho odriekania. Keď sa minie chleba, zavládne strohý hlad. Keď sa minú chipsy, nastane úzkosť, dezilúzia, svet sa zastaví. Prestaňme si čosi navrávať, opusťme haluze o tradíciách a ušľachtilosti našich hodnôt. Myriády chlebov nevyvážia transcendentálnu hodnotu balíčka chipsov v pravú chvíľu. Hlavne tých smotanových s cibuľkou.

 

DonPedro & Tchurillo


 

 

Metóda automatickej panvice 
malý úvod do tajomnej krásy (nad)prirodzeného varenia, ktorý vznikol ako samovoľný prepis metódy automatického textu za stavu žalúdočného nadšenia (épanouissement gastrique)

 


Deklarácia Nadgastronómie
základné vyhlásenie zásadného významu, ktoré zhrňuje veškerý ideovo-revolučný základ Nadgastronómie, zo dňa 16.12 2000 v Horných Medzipupovciach


Ústav Experimentálneho Experimentátorstva
cieľom experimentálnych experimentov je najmä osvetliť existenciu života v abiotických podmienkach (pri štúdiu, v práci, v manželstve). Tento doteraz nevysvetliteľný fakt (tzv. Mirákulum) však začína na veľké sklamanie teológov, mystikov, gnostikov a schizofrenikov poodhŕňať rúšku svojho tajomstva