©UCF 1998


 

Zamyslenie na máj
(s prekvapivým rozuzlením!)

Lepsi nezli svudna zada, lahev a spev 
kamarada(?)...
foto Ch. Kutner

Máj k nám zase neurvalo vtrhol a ani sa nevyzul. Spraviť to ja doma, tak ma naši hádam vyhodia, čo si nemôžem dovoliť, lebo by som skončil niekde vonku, v prírode, jemu napospas. Všetko sa to tam teraz rodí a zobúdza, človek sa poľahky popŕhli o čerstvú pŕhľavu (kopřivu), zapadne do blata, vrhne sa tam na nebo agresívny bodavý hmyz plný nových síl a najmenej trikrát zmokne. Takto ubitého ho potom psychicky nahlodávajú roztúžené dvojice poskrývané v krovinách a dorazia kŕdle rozradostených detí divo tiahnúcich jarnou prírodou. Nadôvažok všetci ftáci škrekocú tie svoje každoročné údajne "veselé jarné trilky", ktoré majú k veselosti rovnako ďaleko ako k soundu ranných New Grass Revival. Proste des na n-tú a radšej zostať doma, v meste, pri svojich. Veď je máj, lásky čas, že.

Slniečko teda páli, hormóny pracujú a ako príroda odkladá svoj stiesňujúci mrazivý šat, priamou úmerou sa zmiešané kolektívy zapĺňajú množstvom veľmi hrejivých prekvapení. Do duše sa vkráda nepokoj. V takejto ošemetnej situácii by zrejme 4 z 5-tich dotázaných psychoterapeutov odporučili počúvať COP aspoň 18x za deň. Nuž ale je ten máj, takže sa trebárs aj z inokedy nezávadnej Míšovej proklamácie: "Hej, já jsem volnej!" stáva nepríjemné výstižné skóre vlastného intímneho života. Jediným východiskom po takýchto zopsutých dňoch plných zbytočného testosterónu býva sledovanie zaručene bezpohlavnej verejnoprávnej STV. Ešte že ju máme, vravím si a mátožne volím striedavo prvý a druhý kanál. Pohoda. Títo mi vztýčia maximálne tak národné povedomie... Ako tak spokojne prejarnujem (od prezimovať) zrazu sok, pecka jak s praku! Obrazovka sa mohutne rozvlnila (Pacifik handra) a zavalila driemajúcu obývačku úvodnými tónmi copáckeho Harleya. No darda! COP na STV! Fakt sa to ale stalo. Teda krátko: "V piatok 8. mája 1998 v neskorých večerných hodinách oslobodila úderná brigáda českého bluegrassu, skupina COP, hudobné vysielanie STV od všetkých tých bodrých Tatrancov s holými pupkami a fujarami na jednej strane či pochybnými ovešanými country frajermi v stetsonoch na strane druhej. Pamätné májové dni..." Takáto televízna vsuvka vyhodí z tela i duše hneď všetok jarný sajrajt.

Program však po čase skončil a obrazovka smutne zhasla. Od teraz už treba len veriť, že záznam z minuloročného Dobrofestu v Trnave nebol len nejaký omyl, ale že sa takéto programy v STV uchytia. Dúfajme, lebo dobrú copácku sprchu zo svojho svetielkujúceho kamaráta človek nepotrebuje len keď je máj, od teraz "Mesiac priateľstva COPU a STV", ale v pravidelných štedrých dávkach.

TchurilloKontakt na tvorcov a klub: ultracopfans@email.cz